Prima aprilis – dzień żartów.

  Prima aprilis (z łac. 1 kwietnia,: Prima dies Aprilis), dzień żartów – obyczaj związany z pierwszym dniem kwietnia, obchodzony w wielu krajach świata. Pierwszego kwietnia poświęcano opowiadaniu zmyślonych historii, robieniu przeróżnych dowcipów i naigrawaniu się z naiwnych, bądź nieostrożnych ludzi. Dzień ten uważano za niepoważny i starano się nie robić w nim żadnych ważnych rzeczy. Dziś pierwszy kwietnia obchodzimy jako dzień radosny, w którym celowo próbuje się wprowadzić innych w błąd.
Kiedy w 1582 roku, Grzegorz XIII wprowadził nowy kalendarz dla świata chrześcijańskiego, a Nowy Rok zaczął obowiązywać w dniu 1 stycznia, nadal w wielu krajach prezenty noworoczne otrzymywano 1 kwietnia. Jednakże byli ludzie, którzy nie słyszeli lub nie wierzyli w zmianę daty i nadal obchodzili Nowy Rok właśnie 1 kwietnia. Inni w tym dniu robili im kawały i nazywali ich „kwietniowymi głupcami”.
Obyczaj ten dotarł do Polski z Europy Zachodniej przez Niemcy w epoce nowożytnej w XVI wieku. W XVII został już uznany za „modę staroletnią”, zaczął on być wtedy obchodzony w podobnej formie, w jakiej występuje do dzisiaj. Przeświadczenie to przeniknęło nawet do najwyższych kręgów państwowych – przykładowo sojusz antyturecki z Leopoldem I Habsburgiem podpisano 1 kwietnia 1683, ale antydatowano go na 31 marca, aby na dokumencie nie widniała data prima aprilis. ( źródło: wikipedia)
W związku z tym wesołym dniem bibliotekarze naszej szkoły przeprowadzili zajęcia w formie żartów dla uczniów ze świetlicy szkolnej.  Zadaniem uczniów było, między innymi, wyłapywanie drobnych zmyśleń ze strony prowadzących. Główne zadanie polegało na kojarzeniu przez uczniów rekwizytów z konkretnymi postaciami książkowymi, tytułami baśni itp. Na rekwizyty prowadzących składały się:
jabłko (Królewna Śnieżka)
– pudełko zapałek (Dziewczynka z zapałkami)
– figurka porcelanowa słonia (Słoń Trąbalski)
– połówka łupiny orzecha włoskiego (Calineczka)
– pocztówka z widokiem morza (Spotkanie nad morzem)
– przewodnik „Wawel. Zamek i katedra” (O smoku wawelskim)
– kartka z bezludną wyspą (Przygody Robinsona Cruzoe)
– mini pantofelek od lalki (Kopciuszek)
– błękitny paciorek koralika (Karolcia)
– ilustracja chatki z piernika (Jaś i Małgosia)
– figurka kota (Kot w butach)
– mała maskotka lwa (Król lew)
Bibliotekarze przeczytali również dzieciom historyjkę o pani z przedszkola, która próbuje założyć dziecku butki oraz historię, początki dnia PRIMA APRILIS. Spotkanie zakończyło zadawanie zagadek.